Poniżej przedstawiam listę środków, dzięki którym twój dom będzie błyszczeć a Ty zaoszczędzisz czas i pieniądze. Za ich pomocą można komponować środki myjące i piorące.

Nadwęglan sodu– Wzór Na2CO3*1,5H2O2. Idealny do proszków do prania, tabletek do zmywarek. Dzięki właściwościom utleniającym, która zachodzi w wodzie powoduje wybielanie oraz dezynfekcję. jest bezpieczny dla ludzi, trzeba jednak zachować podstawowe zasady higieny. Może podrażniać, jak każdą chemię trzymamy z dala od dzieci.

Węglan sodu (soda kalcynowana)- Wzór NA2CO3. Składnik wybielający w środkach do prania i czyszczenia. Nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu węglowego i sodu. W temperaturze pokojowej jest to biała, higroskopijna substancja, która topi się w temperaturze 852 °C i dobrze rozpuszcza się w wodzie. Z roztworu krystalizuje w postaci dużych bezbarwnych kryształów, wietrzejących na powietrzu. W przyrodzie związek ten występuje w stanie naturalnym tzw. jeziorach sodowych oraz w popiele roślin morskich. Stanowi też ważny składnik wielu minerałów.

Boraks-  Wzór Na2B4O7*10H2O. Czteroboran sodowy zwany jest związkiem boru, występującym w przyrodzie w postaci minerału tinkalu. Naturalny i ekologiczny środek czyszczący, pomocny przy usuwaniu plam. Ma bardzo szerokie spektrum zastosowań.

Kwas cytrynowy- Wzór C6H8O7. Występuje naturalnie w owocach cytrusowych, a także w w kiwi, truskawkach, czarnych i czerwonych porzeczkach, jagodach, malinach, borówkach czy warzywach. Pozyskiwany jest naturalnie oraz syntetycznie. Bierze udział w cyklu Krebsa (zachodzącym w każdym żywym organizmie) dostarczając mu energii. Ma właściwości przeciwutleniające jest stosowany również jako regulator kwasowości, stabilizator oraz utrwalacz barwy produktów spożywczych. Idealny środek zmiękczający wodę oraz odkamieniacz.

Wodorowęglan sodu (soda oczyszczona)- Wzór NaHCO3. Soda to ekologiczny i tani detergent. Zastosowanie sody jest tak szerokie, że można napisać osobny artykuł. Można nią czyścić delikatne powierzchnie, jest całkowicie nieszkodliwa dla organizmu człowieka również z przeznaczeniem do użytku spożywczego.

Płatki mydlane- Z pewnością na rynku dostępne jest wiele rodzajów mydła w płatkach, jest to mydło jakiego używały nasze babcie. Możecie kupić też szare mydło w kostce i zetrzeć je na tarce lub zrobić własne. Polecam jednak zainteresować się składem takiego mydła.

Ja używam płatków mydlanych Delfin Vege, jest zrobione na bazie naturalnych surowców roślinnych bez dodatków chemicznych. Wspomaga pranie oraz miękkość naszych tkanin. Niezwykle wydajne. 2 lata temu kupiłam 1 kg, których używam do teraz.

Orzechy piorące- Mój hit! Przyznam się, że długo zwlekałam z ich zakupem. Używam najczystszych orzechów z doliny Indusu, teren ten jeszcze nie został skażony przez człowieka a do ich uprawy nie stosuje się żadnych chemikaliów. Choć nazywa się je orzechami lub kasztanami, to tak naprawdę są jagodami spokrewnionymi z owocami liczi. Orzechy rosną na drzewie potocznie nazywanym drzewem mydlanym, a swoje właściwości zawdzięczają saponinie znajdującej się w ich skorupkach.

Ocet- Taki zwykły spirytusowy, można zrobić sobie też ocet tzw. "techniczny" np. ze skórek po cytrusach. Używam go w płynie do prania oraz środkach do czyszczenia szkła, szyb, płynie do mycia naczyń.

Cytryna- Ma działanie podobne do kwasu cytrynowego i można nią spokojnie zastąpić ten środek, dodatkowo ładnie pachnie :)


olejki eteryczne- Jeśli chcemy, żeby nasze środki czystości miały zapach, użyjmy naturalnych olejków eterycznych. Niezastąpione zapachy to: lawenda, bergamotka, rozmaryn, pomarańcza, mandarynka, mięta, drzewko herbaciane.

W Polsce możemy znaleźć roślinę, która również zawiera saponiny, nasi przodkowie wykorzystywali jej korzeń do sporządzania płynu myjącego lub szamponu. Mowa o mydlnicy lekarskiej niestety w przeciwieństwie do orzechów piorących zawiera dużo mniej saponiny.                                                                     
                                             MAMA Z LASU